امروزه بسیاری از نرم افزار هایی که برای ارائه مطالب در زمینه های آموزش، تجارت، کنفرانس ها استفاده می شوند مبتنی بر شیوه اسلاید به اسلاید هستند. ارائه اسلاید به اسلاید، مانند آنچه در نرم‌افزار پاورپوینت صورت می‌گیرد می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد چون یک روند خطی ساده را دنبال می‌کند؛ مخصوصاً اگر طراحی اسلایدها نامنظم باشندو اندازه، رنگ و متحرک سازی آیتم های محتوا به خوبی تنظیم نشود!پاورپوینت یا پرزی

یکی از بزرگترین مشکلات روش اسلاید به اسلاید، از دست رفتن کلیت مطلب(زمینه) است، یعنی مخاطب شما به راحتی ممکن است سررشته مطالب را از دست بدهد و خیلی زودتر از آنچه فکر می‌کنید خسته شود. اگر تا حالا موقع ارائه‌هایی که داشته‌اید نگاهی به مخاطبان خود انداخته باشید بدون شک خستگیبی حوصلگی آن ها را درک نموده اید!

مشکل از آنجا ناشی می شود که این شیوه یک مسیر خطی را برای ارائه موضوع طی می کند، ولی این در حالی است که مغز انسان بصورت خطی فکر نمی کند و این موضوع باعث می شود تا مخاطب نتواند در زمان ارائه مطلب تمرکز خوبی داشته باشد و جابجایی سریع بین اسلاید ها کلیت مطلب ارائه را از بین می برد.

لوگو نرم افزار پرزی

ارائه‌ای جالب و تحسین‌برانگیز با Prezi

Prezi یک نرم افزار ارائه سخنرانی مبتنی بر فلش(Flash-based) است که امکان ساخت یک سخنرانی پویا و جذاب را می دهد و توسط موسسه " ZuiPrezi " واقع در بوداپست مجارستان، ساخته شده است.

این نرم افزار اصطلاحاً 2/5 بعدی است، به این معنا که علاوه بر حرکت عمودی و افقی، جابجایی در عمق را نیز فراهم می نماید و تفاوت آن با نرم افزا رهای 3 بعدی این است که نمای پرسپکتیو را ندارد. Prezi  بر اساس طرح بندی نقشه (Map Layout) است به صورتیکه یک تخته سفید بزرگ(Canvas) در اختیار شما قرار می دهد و شما همه مطالبی که می‌خواهید ارائه کنید (از متن و تصویر گرفته تا انیمیشن و فیلم و صدا) را داخل این قاب قرار می‌دهید و پس از تعریف مسیر  آیتم های محتوا می توانید یک انیمیشن ضمنی ایجاد نمایید. شروع ارائه شما با این تصویر بزرگ است که کلیت مطالب شما را به صورت جامع نشان می‌دهد سپس می‌توانید تعیین کنید که با یک افکت زیبای فلش، این تصویر بزرگ زوم(بزرگنمایی یا کوچک نمایی) شود و با طی یک مسیر دلخواه (مثلاً یک منحنی، یک خط راست، یک چرخش 180 درجه یا هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد) به سراغ اولین عنصری در این قاب که می‌خواهید درباره آن توضیح دهید برود… و همین‌طور الی آخر.

 

نمایی از یک ارائه ساخته شده در نرم افزار پرزی در شکل زیر مشاهده می شود:

 

در هر لحظه که اراده کنید می‌توانید با چرخاندن غلتانک موس، تصویر را از حالت زوم خارج کنید تا مخاطبتان بتواند دوباره کلیت مطلب را ببیند. نگران نباشید. لازم نیست یادتان باشد که قبلاً داشتید کدام عنصر را ارائه می‌کردید. با یک فشار کلید سمت راست دوباره به مسیر ارائه خود بر می‌گردید. این ایده‌ای است که Prezi بکار گرفته است.

چگونه از Prezi استفاده کنیم؟

اولین قدم در استفاده از نرم افزار پرزی ایجاد حساب کاربری در  سایت http://prezi.com است. با ثبت‌نام رایگان شما می‌توانید به صورت آنلاین به ساختن ارائه دلخواه خود با Prezi بپردازید. از آنجا که نوع ثبت‌نام شما رایگان بود، یک واترمارک کم‌رنگ با آرم Prezi روی ارائه‌های شما خواهد بود؛ همچنین ارائه شما خصوصی نیست و همه کاربران این سایت قادر به دیدن آن خواهند بود. اگر ایمیل دانشگاهی داشته باشید می‌توانید با آن ثبت‌نام کرده و از شر این واترمارک راحت شوید.

با Prezi به صورت آنلاین، ارائه دلخواه خود را ساخته و آن را دانلود کنید. برای این کار کافی است در همان صفحه‌ای که به ویرایش ارائه خود می‌پرداختید، روی دکمه دانلود در سمت راست صفحه کلیک کنید. از بین دو گزینه‌ای که برای دانلود در اختیار شما قرار داده می‌شود، گزینه پیش‌فرض را انتخاب کرده و دکمه دانلود را بزنید. ارائه شما در قالب یک فایل فشرده (zip) شروع به دانلود خواهد کرد.

دانلود نرم افزار پرزی:

لازم به ذکر است که نسخه ای از Prezi با نام” Prezi Desktop” نیز وجود دارد که امکان ساخت و ویرایش فایل های پرزی را به شکل آفلاین در اختیار کاربران قرار می دهد. نسخه 30 روزه این نرم افزار را می توانید از لینک زیر دریافت نمایید.

 

دانلود

از ویژگی های منحصر به فرد پرزی در مقایسه با نرم افزار پاور پوینت این است که پرزی رویiPhone/iPad بطور رایگان پشتیبانی می شود.

نرم افزار پرزی روی iPad/iPhone

نگارنده: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید(مدرس کارگاه پرزی)

جهت مشاوره در ساخت یک ارائه جالب با پرزی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


{jcomments on}